Darmowa dostawa od 200,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

faq - inwerter

 

Spawarki inwerterowe stosowane są w różnych procesach spawania łukiem elektrycznym, m.in. przy: 

 
- spawaniu metodą MMA (Manual Metal Arc Welding) - spawanie elektrodami topliwymi otulonymi 
- spawaniu metodą MIG/MAG (Metal Inert Gas / Metal Active Gas) - spawanie elektrodami topliwymi w osłonie gazów obojętnych / spawanie w osłonie gazów aktywnych 
- spawaniu metodą TIG (Tungsten Inert Gas) - spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazowej. 

Głównym czynnikiem odróżniającym poszczególne metody spawania łukiem elektrycznym jest sposób ochrony spawanych materiałów przed utlenieniem w czasie wykonywania spawu oraz rodzaj używanego materiału spawalniczego. 
Zwykle podczas spawania łączone metale tworzą anodę i połączone są z dodatnim biegunem zasilania. Elektroda spawarki jest katodą, tzn. źródłem elektronów. Energia łuku jest generowana przepływem strumienia elektronów o dużej gęstości (tzn. prądu o dużym natężeniu) pomiędzy katodą i anodą. 
Natężenie prądu spawania jest uzależnione od nastaw agregatu spawalniczego, ale również od sposobu wykonywania spawu. Regulacja natężenia prądu następuje poprzez zbliżanie i oddalania elektrody od spawanego materiału, ale również zależy od bieżących ustawień agregatu (na obudowie agregatu, w uchwycie spawalniczym z elektrodą lub w pedale, naciskanym przez pracownika nogą). 
Źródłami ekspozycji pracowników są: 
- kable łączące elektrody z generatorem 
- elektroda spawalnicza 
Do zasilania elektrod wykorzystywane są m.in. inwertery spawalnicze (falowniki - prostowniki z wewnętrzną przemianą częstotliwości). Inwertery mogą wytwarzać prądy o częstotliwości do ok. kilkudziesięciu kHz - prostowane i przemienne (ze składową stałą lub bez). 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel